+
-

ZELDA. WIELKA MIŁOŚĆ FSCOTTA FITZGERALDA

Cena rynkowa brutto:
39,90 zł
VAT:
5%
Wydawnictwo:
EAN:
9788363656485
Liczba stron:
496
Rodzaj okładki:
MIĘKKA
Data premiery:
2013-07-25
Format (szer/wys):
145X220
Dostępność:
dostępny
Zelda - towarzyszka życia wiecznie w niej zakochanego Scotta Fizgeralda, autora Wielkiego Gatsby`ego - stała się symbolem swoich czasów.

Była kobietą wyzwoloną. Niezwykle atrakcyjną i ambitną. Prawdziwą ikoną swoich czasów - to właśnie lata dwudzieste stworzyły współczesny model gwiazdy towarzystwa, ekranu, sceny. To ona - wciąż na nowo portretowana na łamach jego książek - stała się królową epoki jazzu.

Piękność Alabamy, dziecko zamożnej rodziny amerykańskiego Południa, duszące się na tradycyjnej, pełnej konwenansów prowincji. Była "zgorszeniem miasta", zbuntowanym, ekscentrycznym podlotkiem szokującym najpierw rodzinne Mongomery, a potem - u boku sławnego męża - wielki świat. Jej urok polegał na tym, że zawsze była sobą i robiła to, na co przyszła jej ochota. Uroda i naturalność przysparzała jej wielbicieli, szczerość w życiu i sztuce - najczęściej wrogów.

Ta książka to klucz do zrozumienia twórczości Scotta Fitzgeralda. Zelda dostarczała mu "literackiej inspiracji", była archetypem postaci jego powieści, muzą, siłą napędową życia i jego największą miłością. Razem dotarli na szczyt. Dzięki talentowi Scotta i jej wybuchowej osobowości stali się epicentrum szalonej amerykańskiej bohemy barwnej ery jazzu. Zwiedzali świat, używali życia, podsycając alkoholem wewnętrzny ogień, który ich w końcu strawił.